Cheminių valiklių naudojimas ir darbo sauga

darbo sauga

darbo saugaCheminiai valikliai naudojami daugelyje pramonės sričių. Nors minėtosios medžiagos kelia realų pavojų darbuotojų sveikatai, apie darbo saugą kalbama sąlyginai retai. Cheminės priemonės itin plačiai taikomos nuolatos augančiame statybų sektoriuje – modernūs valikliai naudojami pastatų, fasadų ir kitų statinių valymui. Šios priemonės gali būti rūgštinės ir šarminės prigimties. Siekiant išvengti galimų nelaimių, būtina rūpintis darbuotojų sauga ir sveikata.

Pavojai ir rizika

Tinkamai organizuojama darbo sauga turi užtikrinti saugų cheminių valiklių naudojimą. Neatsargus darbuotojų elgesys arba netinkamai parinktos apsaugos priemonės gali tapti itin rimtų ligų priežastimi. Jei valikliai kontaktuoja su oda, cheminės priemonės gali sukelti nudegimus. Paprastai odos pažeidimai yra labai skausmingi ir sunkiai gydomi. Purškimo metu į orą patekę cheminių valiklių garai gali tapti apsinuodijimo priežastimi. Nors didesnį pavojų kelia koncentruoti tirpalai, net ir atskiestos medžiagos gali sukelti rimtų negalavimų. Tiek rūgštys, tiek šarmai ardo daugelį medžiagų. Be to, medžiagos, atsparios vienam cheminiam valikliui, gali būti neatsparios kitai priemonei. Visais atvejais būtina konsultuotis su cheminių priemonių gamintojais ar oficialiais jų tiekėjais.

Darbas su cheminiais valikliais yra griežtai kontroliuojamas ir įtrauktas į Sveikatai pavojingų medžiagų kontrolės taisykles. Darbo sauga reikalauja, kad bet kokia rizika darbuotojo sveikatai būtų įvertinta, pasiūlant efektyviausias priemones šios rizikos mažinimui. Cheminių valiklių gamintojai ir tiekėjai turėtų informuoti vartotojus apie galimas rizikas ir asmeniui gresiantį pavojų.

Rizikos mažinimas

Svarbiausias tikslas, kurį kelia darbo sauga – galimos rizikos mažinimas. Itin didelis dėmesys skiriamas prevencinėms priemonėms, todėl pirmoji darbdavių užduotis – sumažinti cheminių valiklių kiekį. Būtina ieškoti alternatyvių priemonių, padedančių pakeisti minėtuosius chemikalus. Jei tokios galimybės nėra, būtina rinktis mažiausiai pavojingas chemines medžiagas, atitinkančias tarptautinius saugumo ir kokybės standartus. Kitaip sakant, tiek darbdaviai, tiek patys darbuotojai gali ieškoti informacijos apie naudojamų priemonių alternatyvas ir, esant galimybei, pradėti naudoti saugesnius valiklius. Jei būtina naudoti šarmus ar rūgštis, reikėtų rinktis geriausiai atskiestus tirpalus. Cheminių valiklių naudojimas turi būti vykdomas gerai vėdinamoje vietoje. Priemonės turi būti saugiai ir hermetiškai transportuojamos, nesukeliant pavojaus aplinkai ar darbuotojams. Su cheminėmis medžiagomis dirbantys asmenys turi naudoti asmeninės saugos priemones, pvz., akių apsaugą, pirštines, apsauginius batus, cheminiams junginiams atsparų chalatą ir kitus drabužius, kurie apsaugotų odą, veidą ir akis nuo ardančių cheminių medžiagų. Jei yra būtina, darbuotojas turi naudoti apsauginę kvėpavimo įrangą.

You Might Also Like

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *