Viešosios įstaigos – kokios jos?

VšĮ steigimas

VšĮ steigimasViešoji įstaiga dažniausiai asocijuojama su labdaros ir paramos fondu, gyvūnų globos įstaiga ar SOS kaimu. Be reikalo. Tai kur kas platesne veikla užsiimančios įstaigos. Viešoji įstaiga rūpinasi bendruomenės ir visuomenės interesais ir gerove.

Populiariausias VšĮ tipas – edukaciniai renginiai. Tai įvairiausi seminarai, konkursai, mokyklinės programos, neformalus ugdymas vaikams ir suaugusiems.

Didžiausios VšĮ – sveikatos apsaugos įmonės. Oficialiais duomenimis, didžiausia Lietuvos VšĮ pagal darbuotojų skaičių yra Kauno klinikos. Nors visi žino, kad Santariškių klinikos yra didžiausios, bet ten jos veikia kaip atskiros įstaigos, tad į oficialius dešimtukus ar penkiasdešimtukus nepapuola. Akivaizdu, kad gydymo įstaigos yra vienos svarbiausių viešųjų įstaigų. Jų steigėjas – valstybė, arba Sveikatos apsaugos ministerija. VšĮ steigimas paprastas – vos keletas dokumentų ir savaitė laiko laukimo. Problemiškiau yra su tinkamais įstatais ir valdymo struktūra.

Daugiausiai dėmesio sulaukia kitos VšĮ – tai parama ir labdara užsiimančios organizacijos. Jų populiarumą galima pamatuoti ir daugiausiai 2% GPM surinkimu, ir žinomumu žiniasklaidoje. Niekam ne paslaptis, kad „Bėdų turgus“, padedanti įvairių negandų prispaustiems tautiečiams, keletą metų iš eilės gauna daugiausiai gyventojų pajamų mokesčio, iš kurio yra remiami kiti žmonės. Neblogai žinomi ir žymių žmonių įkurti fondai – Almos Adamkienės, krepšininkų Lino Kleizos, Donato Motiejūno, Rimanto Kaukėno vardo fondai, kurie dirba ne su krepšiniu, o su vaikais. Vaikų paramos fondas SOS kaimai yra bene didžiausia tokio pobūdžio struktūra, padedanti visiems vaikams, kuriems tik reikia pagalbos.

Vienos iš žinomiausių viešųjų įstaigų Lietuvoje – gyvūnų pagalbos organizacijos. Nuolatos matome per žinias žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus. Liūdnų reportažų aukas, gyvūnus, gelbsti žmonės iš tokių įstaigų. Jos gauna nemažai GPM, tiesioginių aukų, tačiau ir išleidžia jas akivaizdiems tikslams – gyvūnų maitinimui, laikymui, gydymui ir… užmigdymui. Tai didžiausias paramos paradoksas – pinigai aukojami tam, kad būtų sumokėta 15 eurų už mirtiną injekciją niekam nereikalingiems, sunkiai sužeistiems ir nusenusiems gyvūnams.

VšĮ steigimas yra gana populiari paslauga, todėl galima spręsti, kad vis daugiau ir daugiau žmonių ryžtasi ne pralobti, o padėti savo artimiesiems, vietos bendruomenei, tam tikroms socialinėms grupės ar visuomenei. Aiškėja ir kita tendencija – žmonės steigia VšĮ tam, kad padėtų… sau. Taip gimsta įvairios daugiabučių namų viešosios įstaigos, kurios rūpinasi visų daugiabutyje gyvenančių šeimų gerove tvarkydami aplinką, rūpindamiesi vaikų ir suaugusiųjų užimtumu bei laisvalaikiu. Tai nėra jokia probleminė grupė, kuriai reikia pagalbos. Tiesiog dirbama su savo namu ir jo gyventojais. Bet apie tai – kitame straipsnyje.

You Might Also Like

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *